null

CLIMA & HVAC SYSTEMS


ÇOK KATMANLI FASER (MF) TEKNOLOJİSİ 

Maksimum işletim sıcaklıklarını arttırmak ve genel performansı iyileştirmek için Aquatherm çok katmanlı bir faser kompozit (MF) ekstrüzyon metodu geliştirmiştir.

Bunun sonucunda, boruda cam elyafı ve Mega-Therm’e ait malzemelerin bir karışımı olan bir orta katman elde edilmiştir. Bu katman Mega-Therm borunun yüksek sıcaklıklarda sağlam kalmasına imkan tanımakta ve doğrusal genleşmeyi önemli ölçüde azaltmaktadır. 

Azalan genleşmenin sağladığı faydaların yanı sıra, Aquatherm MF boruları hala esnek olup, daha az sıklıkla ve daha küçük boyutta genleşme kontrollerine ihtiyaç duyar. Ayrıca herhangi bir genleşme kontrolü ya da baskı yatağı yapılmaksızın da gömülebilirler, çünkü toprağın ağırlığı herhangi bir hareketi sınırlayacaktır. Borunun bir duvar ya da temele nüfuz ettiği yerlerde ankraj yapılması gerekebilir.

MF teknolojisi borunun sağladığı diğer avantajlardan herhangi birini feda etmeksizin sistemlerin iyileştirilmesine imkan tanımaktadır.

Doğrusal genleşme: PP boru ve Mega-Therm MF boru

EK FAYDALARI

MF metodu kullanılarak üretilen borular azaltılmış doğrusal genleşmeye ilaveten aşağıdaki avantajlara da sahip bulunmaktadır:
• Artan iç çaptan ötürü daha yüksek akış oranı 

• Daha az desteğe gereksinim

• Daha hafiftir

Borudaki cam elyaflarının düşük yoğunluğu, birleştirme sürecine ya da geri dönüşüm sürecine müdahale etmemektedir; dolayısıyla, kurulum ve kullanıma ilişkin diğer tüm konular MF özelliğine sahip olmayan diğer Mega-Therm borularla aynıdır. 

PP boru ve Mega-Therm MF boru destek mesafesi

.

Sistem Özellikleri

Hijyen Uygunluğu
TMega-Therm sistemi kimyasal olarak inert olup, içerisinden geçen suyun kalitesini hiçbir şekilde değiştirmemektedir (ağır metaller içermez) ve bağlantılar polipropilen malzemelerin ısı eritmeli olarak birleştirilmesiyle yapıldığı için suda solvent çimentolar, yapıştırıcılar, eritici maddeler vs.’den arta kalan hiçbir zararlı kimyasal madde bulunmamaktadır.

Mega-Therm sistemleri mineral artıkların oluşumunu desteklememektedir. Tehlikeli kimyasal maddeler boru cidarından suya nüfuz etmeyecektir. Musluk ya da alete gelen su her zaman sisteme ilk girdiği zamanki kaliteye sahip olur.

Eritmeli Bağlantılar

Birleştirme yöntemi solventler, yapıştırıcılar ya da lehim malzemesi gibi hiçbir katkı maddesi gerektirmez. Bağlantılar soket, birleştirme çıkışı, alın ve elektrik eritmeli bağlantıyla yapılır.

İçme Suyu ve Gıda Maddeleri Açısından Güvenli
Mega-Therm boru sistemleri yüksek seviyede saflığa sahip sistemlerde kullanılan, bu sistemleri içme suyu ve gıdada kullanılabilir uygulamalar açısından ideal kılan türden polipropilenle aynı türde bir polipropilenden üretilmiştir.

Yüksek Sıcaklıkta Stabilizasyon
Uzun süreli ısı stabilizasyonu, pik sıcaklıkların zararları etkilerine karşı olan direnci arttırıp, daha yüksek seviyede güvenlik parametrelerini sağlar.

PP-R
Tüm Mega-Therm boruları ve bağlantı elemanları PP-R’den yapılmıştır. PP-R malzemesi diğer malzemelere zarar verebilen müdahalelere karşı hem fiziki açıdan hem de kimyasal olarak dayanıklıdır. Ayrıca, boruları aşınmadan koruyan ve basınç kaybını azaltan düşük sürtünmeye sahip bir malzemedir.

PP-R’nin üstün kaynak özellikleri borunun geri kalan kısmından kimyasal olarak ayırt edilmesi mümkün olmayan kalıcı, sızdırmaz bir bağlantının elde edilmesini sağlar. Bu ve sayısız diğer yenilik Mega-Therm boru sistemleri ve Mega-Therm PP-R ham maddesini dünya çapında başarılı ve saygın bir hale                                                                                                  getirmiştir.

Avantajları

Homojenlik
Sistem su sayacından son musluğa kadar tam bir tesisat için gerekli olan tüm boru, vana ve bağlantı elemanlarını içermektedir. Karmaşık tesisatlar artık geçmişte kaldı.

Uzun Ömürlülük
Mega-Therm ve Mega Clima sistemleri diğer borulama sistemlerinin performansını azaltan kireçlenme ve pasa karşı dirençlidir. PP-R borulama sistemlerinin cidarları diğer sistemlere nazaran daha az sürtünmeye neden olarak pim deliği oluşumuna neden olabilen ve borunun yaşam döngüsünü kısaltabilen aşınma faktörünü ortadan kaldırmaktadır. Isı eritmeli bağlantılar borunun kendisiyle aynı özelliklere sahiptir; dolayısıyla, fiziki gerginlikler bütünlüğüne zarar vermeyecektir. Genel olarak baktığımızda Mega-Therm borulama sistemleri diğer sistemlere nazaran daha az bakım gerektirerek daha uzun ömürlü olmaları sayesinde her bir tesisata üstün bir değer katmaktadır.

Basitleştirilmiş Tesisat
Mega-Therm ve Mega Clima sistemleri eşsiz ve rakipsiz bir bağlantı işlemi sunmaktadır: ısı eritmeli malzeme birleşimi. Kısa kaynak süreleri söze gerek bırakmıyor: 1/2″ ID – 20 mm OD = 5 saniye. Eritmeli bağlantılar basınç testine tabi tutulabilir ya da eritme işleminin hemen ardından işleme alınabilir. Uzun bekleme süreleri bulunmamaktadır. Bağlantı sürelerinin eksiksiz bir listesi için 3.05. sayfaya bakınız

Kalite
Mega-Therm’in ulusal ve uluslararası belgelerinin birçoğunda kalitesi ve performansına ilişkin rakamlar ortaya konmaktadır; ancak, Mega-Therm müşterileri, tesisatçıları ve planlayıcılarının memnuniyeti daha fazla şey söylemektedir. Kalite ve sertifikalarla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi edinmek için 2. bölüme bakınız.

Değer
Endüstride lider olan dayanıklılık ve güvenilirliği, istikrarlı ve ekonomik bir fiyatlandırmaya birleştirerek Mega-Therm boru sistemleri, yapı sahiplerinin elde ettikleri sonuçları arttırır ve ayrıca boru sistemlerinin kalitesini iyileştirmelerine de imkan tanır.

Faser-Kompozit Teknolojisi
Azami işletme sıcaklıkları ve genel performansı arttırmak üzere Mega-Therm devrim niteliğinde bir imalat yöntemi geliştirdi: faser-kompozit teknolojisi. Faser-kompozit malzemesi özel cam elyafla Mega-Therm PP-R’nin bir karışımıdır. Bu katman boruya herhangi bir diğer faydasından ödün vermeksizin yüksek sıcaklıklar altında sağlam kalmasına imkan tanımaktadır.

Kırılganlık
Etki altında kırılan diğer sert plastiklerin aksine Mega-Therm boru sistemleri normal işletme sıcaklıklarında esnek ve elastik kalır. İster yüksek hızda atılan bir cisim çarpmış olsun ya da ister daha yavaş, daha ağır bir cisim çarpmış olsun, aquatherm borulama sistemleri kırılmayacaktır. Kırılma noktasına getirilmiş olsa dahi, Mega-Therm PP-R’den yapılmış sistemler tehlikeli parçalar fırlatmak yerine sadece düzeleşecek ve ayrılacaktır. Bu durum borunun yüksek risk içeren uygulamalarda dahi kullanılmasını son derece güvenli kılmaktadır.

Eşsiz Bir Garanti
Mega-Therm’in zorlu kalite standartlarının bir kanıtı olarak, uygun şekilde tesis edilmiş olan aquatherm boru sistemleri yılda hasar vakası başına 13,5 milyon tutarına kadar bir şahsi yaralanma ve mal zararı sigorta korumasıyla beraber boru ve bağlantı elemanları için 10 yıllık bir garanti içermektedir. Bu garanti ayrıca malzeme arızasından kaynaklanan herhangi bir arızi zararları da kapsamaktadır.

Not: sadece aquatherm konusunda eğitim almış ve onaylı tesisatçı tarafından tesis edildiği takdirde geçerli olacaktır. Nihai bir basınç test raporu uygun tesisatın yapıldığını teyit etmek üzere sunulmalıdır.
.
.
.

Kalite Güvence

Mega-Therm bazı uygulamalar konusunda üzerinde özellikle çalışılmış olan birkaç boru hattına sahip bulunmaktadır.

ETİKETLEME

Tüm Mega-Therm borular borunun ölçüsü ve türü ile karşıladığı test standartlarını belirtmek üzere her üç fitte (0.91 m) bir etiketlenmektedir. Tam bir açıklama için yukarıdaki şemaya bakınız.

Bağlantı elemanları belirlenen ambalajlama üniteleri uyarınca ayrılmakta olup, depolama ve tanımlamayı daha kolay kılmak için kodlanmış etiketler eşliğinde çuvallar içerisinde ambalajlanır.

Bağlantı elemanları ayrıca ambalajlarının dışında kolay bir şekilde tanımlanabilmeleri için üzerlerine mühürlenmiş olan ölçü ve üretim koşumlarına sahiptir.

BORU VE BAĞLANTI ELEMANLARININ BAKIMI VE TAŞINMASI

1. Borunun uçlarını her zaman için dikkatli bir şekilde taşıyın. Boru darbe ya da gerilime maruz kaldığı takdirde, üzerinde bir zarar olup olmadığını kontrol edin. Zarar gören uçlar veya bölümler tesisattan önce işaretlenip, sökülmelidir. Cidar kalınlığının % 10’undan daha derin olan yüzey sürtünmeleri zarar olarak kabul edilmektedir.
2. Boruyu her zaman için düz bir yüzey üzerinde depolayın. Boruyu raf üzerinde depolarken her zaman için 13 ft’in altında bir uzunlukta olan en az üç adet desteği ve 19 ft’nin altında olan dört desteği hazır bulundurun.

Borunun bükülmesini önlemek üzere desteklerin üzerine kontrplak veya benzeri birşey koyulması en uygun şey olacaktır.

3. Boruyu dış mekanda depolarken boruyu mümkün olduğunca fabrikanın temin ettiği koruyucu poşet içerisinde bırakın. Bu poşet boruyu toz, sürtünme ve UV’nin yaptığı zararlardan koruyacaktır.

Boru poşetinden çıkartıldığı takdirde, boruyu üzeri örtülmemiş bir şekilde altı ayın üzerinde bir süreyle depolamayın. Altı ayın üzerinde bir süreyle direkt güneş ışığına maruz kalan borular artık garanti kapsamına girmez. Siyah kaplamalı UV boru süresiz olarak dışarıda depolanabilir.

4. Bir forkliftin çatallarını asla borunun uçlarına yerleştirmeyin. Bu durum boruya zarar verecek olup, çatlamasına neden olabilecektir. Taşıyıcılar borunun içerisine yerleştirilmiş yastıklı bir halı taşıma aparatı kullanabilirler. Aksi takdirde daha büyük boruları taşımak üzere bir vinç ya da kaldıracın kullanılması tavsiye edilmektedir.

5. Soğuk havalarda boruyu taşırken ekstra özen gösterin. Soğuk havalar borunun esnekliğini azaltıp, darbesel zararlara karşı daha duyarlı bir hale getirmektedir.

6. Bağlantı elemanlarını orijinal poşetlerinde saklayın. Bağlantı elemanlarının birçoğunun üzerinde çıktısı alınmış detaylı etiketler bulunmamakta ve poşetleriyle beraber depolanmadıkları takdirde, karışmaları muhtemel bulunmaktadır. Gevşek bağlantı elemanlarını kutu ya da sandık içerisinde depolarken bağlantı elemanlarını tanımlamak üzere ambalaj torbasındaki etiketi yapıştırın.

7. Borunun sevkiyatını yaparken boruyu her zaman için düz bir yüzey üzerine ya da eşit derecede desteklenen bir yüzey üzerine yükleyin. Boruyu sadece eğilmesi önlenecek şekilde desteklendiği bir yere kayışla bağlayın.

8. Borunun üzerini örterken her zaman için mavi ya da beyaz gibi açık renkte bir branda kullanın. Siyah renkte bir branda kullanmayın çünkü böyle bir branda borunun ısıdan dolayı zarar görmesine neden olabilir. Borunun üzeri gölge sağlayan bir yapıyla da örtülebilir.

9. Ek bakım ve taşıma talimatlarını Mega-Therm Tesisatçısı El Kitabında görebilirsiniz.

.

.